2010/11 ŐSZ-TÉL HAUTE COUTURE, PÁRIZSI DIVATHÉT
A július 5-8. között megrendezett Couture divatbemutatók, nem okoztak különösebb meglepetést, annál inkább több csalódást (számomra legalábbis mindenképp). Ha évről évre követtétek eddig a 'ruhakészítés magasiskolájának' nevezett Couture alakulását, amely bizony jó 100 évre nyúlik vissza - persze nem kell ennyire messze menni, elég egy-két évvel ezelőttig - és összehasonlítjátok az idei kollekciókkal, bizony erősen érezhetitek a recesszió hatásait. A bemutató divatházak száma gyakorlatilag a felére, mindössze 10-re csökkent. Úgyhogy igazán nem sok idő átböngészni őket. Csak az a kár, hogy manapság senkit nem érdekel, vagy ha igen, gyorsan túllépnek rajta. Ezekben a nehéz időkben, keveseket foglalkoztat olyan ruhák nézegetése, amelyek többnyire egyrészt 'hordhatatlanok' (utcai viseletnek), másrészt többe kerülnek, mint az emberek többségének éves fizetése. Pedig ennek nem is az a lényege, hogy olcsó legyen vagy, hogy bárki megengedhesse magának. Sőt! Pont az exkluzivitása, egyedisége és minősége az, ami kiemelendő. Ráadásul rengetek kritériumnak kell megfelelnie egy-egy divatháznak ahhoz, hogy használhassa a Haute Couture 'márkát' és bemutathasson ilyen címen. (Akár nevezhetjük presztizsnek is). Ha eddig megkérdezték tőlem, mi értelme van olyan ruhákat tervezni és bemutatni, amit aztán 'senki se hord', mindig azt feleltem, hogy ez a ruhaművészet legmagasabb foka. Egy divattervező számára ez ugyan olyan, mint például egy festőnek amikor a vászonra pingál. Aztán kiállítást rendezhet, esetleg múzeumba kerülnek a művei, amiket aztán az emberek elmennek és megnéznek. Arra senki se mondja, hogy minek festeget, úgyse tudja megvenni az átlagpolgár a műveit, mert teszem azt 5 év alatt keresne annyi pénzt. Nem? Szóval ne hagyjuk, hogy meghaljon ez a hagyomány, mert nem ez fogja megmenteni a világot. :]
Visszatérve az idei őszi/téli szezonra lássuk a legmeghatározóbb divatházakat: John Galliano Dior show-ja a legegyszerűbb, legszerényebb sátorban került megrendezésre, ámde annál szebbre sikeredett, a legtöbb kedvencem itt akadt. A Givenchy eredetileg visszalépett a bemutatástól, de Ricardo Tisci , a Givenchy tervezője bemutatott 10 darab szettet, illetve a legnagyobb csalódásom Maison Martin Margiela, akinek a kollekciójából ha egyet kéne választanom se tuudnék. A Chanel természetesen továbbra is hozta a formáját, Karl bácsiban nem csalódtam, extravagáns show, egy óriási arany oroszlánnal a díszlet közepén. Ez utóbbi némiképp biztató, ettől függetlenül kicsit úgy fest, mintha az Haute Couture is a VHS sorsának útjára lépett volna, és lassan szertefoszlik.
Persze a divatházak erről másképp vélekednek, részükről csak annyiról van szó, hogy a megrendelőik nem szeretnek ilyen nagy felhajtású divatbemutatókra járni, tekintve a gazdasági helyzetet (amiben még ráció is van, hiszen nem épp a legokosabb húzás a 'többcsillió' dolláros ruhánkban megjelenni egy olyan eseményen ami tele van sajtósokkal, fotósokkal stb, és a világ 60%-a közben minimum éhezik, vagy legalábbis munkanélküli) ezért vitték lejjebb a show-k költségvetését és extravaganciáját. Ettől függetlenül bevallásuk szerint nem, hogy kevesebb fogyna a Couture kollekcióikból, de pl. a Chanel-ház elnöke állítja, hogy a tavaly bevételforrás 20%-ról 30%-ra nőtt, illetve JPG (Jean Paul Gaultier) elmondása szerint a 2010 s/s Couture kollekciójából több fogyott, mint bármelyik előzőből. Szerintem ez egy érdekes ellentmondás, de ki tudja mi az igazság.
És végezetül lássunk néhány képet minden divatháztól, amelyek egyben az általam kiválasztott legszebb darabok a tervezőktől. Mivel a Haute Couture divatbemutatók nem a trendekről szólnak, nem is igazán tudunk kiemelni ilyet. Általában egy-egy vonalat azonban meg lehet határozni. Tavaly ez a sort volt, idén pedig szőrösre vették a figurát a tervezők.(Valamint a szokásos flitter és fodor özön is fel-fel bukkan) Mindemellett szerintem a megszokottnál több utcán is viselhető darabot találhatunk, pl. az Armani Privé kollekcióban.
'szőrős' ; balról: Jean Paul Gaultier, Dior
1. Alexis Mabille




2. Valentino




3. Dior




4. Chanel




5. Jean Paul Gaultier




6.Armani Privé




7. Elie Saab




8. Bouchra Jarrar




9. Givenchy by Ricardo Tisci




egyetertek, ez a munkajuk es muveszetuk kiteljesedese.
VálaszTörlésszerintem gyönyörűek.... :) és én is abszolút egyetértek.
VálaszTörlés